Recenze: Zatracená láska

25.08.2021

Tak jsem tady se svou první recenzí na knihu. A hned je to česká prvotina, na kterou jsem se strašně těšila. Tak co? Myslíte si, že se mi kniha od Tess líbila? 

Pojďme se na to podívat! 

Autorka: Tess M. Puffrová

Nakladatelství:  Pointa

Vyšlo: 2020

Počet stran: 392

Žánr: Román pro ženy, New Adult

Anotace: Devatenáctiletá Anna Laneová má přísné rodiče, a tak na rozdíl od svých vrstevnic nemůže chodit na večírky ani randit s kluky. I přesto hledá kličky, jak domácí pravidla obcházet a zároveň dál zůstat hodnou dcerou. Jednoho dne se stane svědkyní přepadení. Nepříjemná událost ji svede dohromady s Maddoxem, o dva roky starším klukem, který se rozhodne, že Annu získá. Podaří se mu to?


Anna a Maddox. Dva diametrálně odlišné světy, dvě hraniční osobnosti, které se díky souhře náhod setkají. 

On žije na hraně a potěšení je pro něj denní chleba. Za to Anna nezná nic jiného než tvrdý režim svého otce a i když sem tam najde skulinku, jak uniknout, stejně si přijde, že je zavřená v kleci. Mohlo by se zdát, že nemají absolutně žádnou šanci rozumět si, či si prosadit to, co je k sobě táhne. Nebo snad ano? 

Anna nedokáže popřít, že ji Maddox fascinuje a on si usmyslel, že ta tichá myška bude za každou cenu jeho. Kéž by to bylo všechno tak jednoduché, že ano? 

Můj názor: Maddox je boží, o tom žádná. Miluju jeho životní styl, ale i starostlivou stránku, kterou odhaluje, když je s Annou. Celou knihu bořil její zdi, stereotypy, ale i když byl ve všech ohledech boží, Anna byla dlouho neoblomná. 

Tady se dostáváme k jádru pudla. Zatímco hlavní mužská postava je okamžitě vaší oblíbenou, Anna vám drásá nervy snad 90% knihy. Je nesnesitelná, umíněná a paličatá a to i ve chvílích, kdy je absolutně mimo mísu. Chápu, že za to mohla její výchova, ale to jak bránila svého tyranského otce, bylo občas už příliš. Také její chování k Maddoxovi bylo dost na pováženou, i když jí nedal žádnou záminku k tomu, aby se takhle chovala. Budou vás rozčilovat její činy, myšlenky - prost všechno. A to do chvíle, kdy přijde ten osudný zlom a ona si uvědomí, jak strašně hloupá byla, a že měl Maddox celou dobu pravdu. V tu chvíli začíná být Anna sympatická a konečně se odhaluje její jakýsi skrytý charakter, který vlastně není tak špatný, jak se celou dobu zdálo. Přestává neustále Maddoxe a ostatní odsuzovat a být povýšenou slečnou dokonalou, ale i lidskou bytostí, která má chyby a uvědomuje si je. DÍKY BOHU! 

A pak prostě přijde zvrat, protože by to nemohlo končit bez pořádného dramatu. Upřímně, nečekala jsem, co se stane, ale jakmile k té osudné scéně došlo, bylo mi jasné, kdo za tím vším stojí a všechno do sebe najednou začne zapadat. Dává to smysl? Doufám, že ano. 

Mě kniha nezklamala. Měla všechno, co jsem čekala. Lásku, kterou bylo třeba si vybojovat. Problémy a dramata, která k tomu věku patří a postavy, které nebyly ploché, ale naopak měly své démony a chyby. Byly lidské a to je na tom důležité. 


Styl psaní autorky je svižný, rychlý a stránky příjemně utíkají. A to neříkám jen proto, že Tess znám z Instagramu. Ne, říkám to upřímně. 

Jasně, spousta lidí vyčítá autorce dva pohledy, které popisují prakticky to samé, avšak na její obranu - editorka ji nijak neupozornila na to, že to není dobře zvolené, takže svým způsobem to není až tolik její vina. Ale hlavně, po chvíli si na to zvyknete a už vás to nijak nerozptyluje. Naopak si začínáte užívat to, že se můžete na jednu scénu podívat dvěma úhly. A ke konci to pak už není slovo od slova stejná akce, ale je například shrnuta jen do několika vět. 


Recenzi píšu po strašně dlouhé době, tak doufám, že mi odpustíte, pokud není úplně dokonalá, ale snažila jsem se popravdě popsat své pocity. A o to by mělo jít ne? 

Takže já Tess za její prvotinu neskutečně tleskám a už se těším na druhý díl, který vyjde na jaře 2022 u Fragmentu. 

Raven